#6 Další kroky

Nyní máte za sebou základy šifrování emailu s GnuPG a podnikli jste něco proti masovému špehování. Tyto další kroky vám pomůžou co nejvíce zužitkovat vynaložené úsilí.

Připojte se k hnutí

Právě jste udělali velký krok na cestě k ochraně svého soukromí on-line. Ale nestačí, když budeme jednat osamoceně. Chceme-li se zbavit masového špehování, musíme vybudovat hnutí za autonomii a svobodu všech uživatelů počítačů. Připojte se ke komunitě Nadace pro svobodný software, seznamte se s podobně smýšlejícími lidmi a pracujte s námi na změně.

 GNU Social  |   Mastodon  |  Twitter

Přečtěte si, proč je GNU Social a Mastodon lepší než Twitter a proč nepoužíváme Facebook.


Naučte emailové sebeobraně další lidi.

Pochopení a nastavení šifrování emailu je pro mnohé náročný úkol. Abychom jim pomohli, usnadněte jim najít váš veřejný klíč a nabídněte jim pomoc se šifrováním. Zde je několik námětů:

  • Uspořádejte workshop emailové sebeobrany pro své přátele a známé podle našeho návodu.
  • Pomocí naší stránky pro sdílení napište zprávu několika přátelům a vyzvěte je, aby se k vám přidali a používali šifrování emailu. Nezapomeňte přiložit digitální otisk svého veřejného klíče GnuPG, aby si mohli jednoduše stáhnout váš klíč.
  • Připojte otisk svého veřejného klíče všude, kde běžně uvádíte svou emailovou adresu. Některé z vhodných míst jsou: váš emailový podpis (ten textový, ne kryptografický), profil na sociálních sítích, blog, webové stránky nebo vizitky. V Nadaci pro svobodný software jsme je uvedli na své stránce o zaměstnancích.

Chraňte více svůj digitální život

Naučte se používat technologie odolné proti špehování při chatování, ukládání dat na pevné disky, sdílení online a v mnoha dalších situacích. Najdete je v kolekci svobodného softwaru pro ochranu soukromí a na stránce prism-break.org.

Pokud používáte Windows, Mac OS nebo jiný proprietární operační systém, doporučujeme vám přejít na svobodný operační systém, jako je GNU/Linux. Pro útočníky pak bude mnohem obtížnější proniknout do vašeho počítače skrze skrytá zadní vrátka. Podívejte se na seznam verzí GNU/Linux schválených Nadací pro svobodný software.

Volitelné: Chraňte svůj email ještě více pomocí Tor

Síť The Onion Router (Tor) obalí vaši internetovou komunikaci několika vrstvami šifrování a několikrát ji přepošle kolem světa. Pokud se Tor používá správně, zmate agenty špionážních služeb i systémy globálního špehování. Nejlepší ochrany dosáhnete, budete-li současně používat šifrování GnuPG.

Chcete-li, aby váš program posílal a přijímal emaily přes síť Tor, nainstalujte si plugin Torbirdy stejným způsobem, jako jste nainstalovali Enigmail – vyhledáním v Doplňcích.

Než si začnete stahovat email přes Tor, musíte chápat důsledky pro bezpečnost. Tento informační leták od našich přátel z Electronic Frontier Foundation vám ukáže, jak Tor chrání vaše bezpečí.

Vylepšete nástroje pro emailovou sebeobranu

Dejte nám zpětnou vazbu a náměty pro vylepšení této příručky. Vítáme překlady, ale než začnete, prosím kontaktujte nás na adrese campaigns@fsf.org, abychom vás mohli spojit s dalšími lidmi, kteří pracují na překladu do vašeho jazyka.

Pokud rádi programujete, můžete do GnuPG nebo Enigmailu přispět kódem.

Chcete-li poskytnout něco navíc, podpořte Nadaci pro svobodný software, abychom mohli vylepšovat Emailovou sebeobranu a vytvářet další podobné nástroje.

Přispějte